PLAVCI SLAVÍ STOVKU

V sobotu zazní slavnostní fanfára na počest významné události historie československého plavectví. 19.ledna 1919 vznikl samostatný Československý amatérský plavecký svaz. Popud k založení dal Vilém Makovička, významný český propagátor plavectví, jenž byl jednohlasně zvolen prvním předsedou právě vzniklého nejvyššího řídícího orgánu plaveckých sportů v naší republice. Svaz hned po svém vzniku sdružoval kluby české, slovenské, židovské, německé a maďarské. Mezinárodní plavectví spravovala od roku 1908 FINA. Českoslovenští plavci se stali jejími členy rok po založení svého národního svazu.

Mezi jubilanty právem patří plavci Veslařsko-plaveckého klubu Mladá Boleslav, byť jeho klubovní vlajka bílé barvy, trojhranná, s modrou pěticípou hvězdou v širší části, zavlála nad Jizerou až pět let po vzniku svazu. Do historie československého plavání se výrazným písmem zapsali především ve 30.letech minulého století, a také v době protektorátu Čechy a Morava. Na vrcholných republikových a protektorátních mistrovstvích získávali přední umístění mezi plavci klubů bez zimních lázní. V absolutní špičce se pravidelně objevovali prsař Bohumil Fajstavr, Miroslav Totter, Emil Svoboda a především Miroslav Bubník, jenž přišel do VPK z pražské Slavie. VPK se chlubil i výbornými štafetami. Štafeta ve složení Fajstavr, Višňák, Mittenhuber, Bubník vyplavala mistrovský titul v závodě na 4x100m prsa, stejné umístění vydobyla polohová štafeta Fajstavr, Totter, Bubník na 3x100m. Stříbrnou medaili vyplavala v ledové vodě bazénu pod Barrandovem štafeta Fajstavr, Vítek, Mittenhuber, Svoboda. Finálová umístění mezi ženami pravidelně získávala Pavlovská. Nejvýraznějšího úspěchu se plavci Veslařsko-plaveckého klubu Mladá Boleslav dočkali v roce 1936 – stali se mistry ČSR mezi kluby bez zimních lázních. Ve finálovém utkání porazili po naprosto vyrovnaném klání vynikající družstvo Českých Budějovic. Dějištěm závěrečného utkání byla závodní dráha VPK na Jizeře. Plovárnu na Jizeře vybudovali plavci a veslaři VPK za pomoci ostatních mladoboleslavských sportovců a občanů města. V areálu vystavěli klubovnu, loděnici, závodní dráhu i bazén pro výuku neplavců. Nechyběla ani hřiště na volejbal, tenisový kurt a pískoviště pro děti. Klub se stal vyhledávaným místem ke sportování i k odpočinku.

Příznivci plavání viděli na závodní dráze VPK závodníky předních klubů pražských i venkovských, např. Slavia Praha, ČPK Praha, Sparta Praha, KVS Brno, APK Praha, PK Roudnice, PK Hradec Králové a LPK Liberec. Bohatý sportovní program plavců jednoznačně potvrdil oprávněnost jejich přijetí za řádného člena Československého amatérského plaveckého svazu. Tuto zprávu přinesl Úřední list ústředí a ŽUp ve svém 9.-10. čísle z 25. října 1933.

Při vzpomínce na počátky sportovního plavání v Mladé Boleslavi nesmíme zapomenout na činovníky klubu. Tady jsou pánové Sykyta, Vrbický, Bezstarosta, JUDr. Stožický, MUDr. Pazderník, Dr. Ing. Eger, prof. Vondra a Emil Svoboda, jenž nejenom závodně plaval, ale plnil funkci trenéra plavců VPK a dokonce byl zvolen mezi 5 předních činovníků plaveckého ústředí. Stal se náčelníkem pro venkovské kluby. 17.prosince 1937 na valné hromadě Československého amatérského plaveckého svazu byl Emil Svoboda zvolen do desetičlenného předsednictva, což se stalo vrcholem jeho činnosti v plavectví. Mezi významné postavy VPK patřil též architekt Josef Saal – připravoval plavce na vrcholné soutěže. Vedl si výtečně.

Nečekaný konec sportovního plavání nastal s blížícím se osvobozením republiky v roce 1945. Po osvobození startovali plavci VPK jen v Roudnici, v Liberci a Jičíně. Následovala krátká epizoda sportovního plavání v TJ Spartak AZNP a potom téměř dvacetileté čekání na otevření kryté pětadvacítky. U založení plaveckého oddílu TJ Autoškoda Mladá Boleslav stáli plavci VPK – pánové Svoboda, Fajstavr, Totter, Kristen, Hrouda, Ráček, Rábel. K nim se přidali Karel Horák, K. Franc, P. Mucha a Pavla Líhařová. Sportovní plavání se vydalo na cestu k metám nejvyšším – k mistrovským titulům domácím a ke startům na poli mezinárodním. Oba tyto cíle plavci naplnili a stali se pokračovateli svých starších předchůdců z Veslařsko-plaveckého klubu Mladá Boleslav.
Držme jim palce. Náš zájem a podporu potřebují.

Oldřich Křížek